Bęc Zmiana

SYNCHRONIZACJA 2016: INSTYTUT ZARZĄDZANIA OTOCZENIEM (godnym uwagi)

 Klaser materii architektonicznej Warszawy, kolekcja grupy architektonicznej CENTRALA

Miejsce: Warszawa, pustostan przy ul. Żurawiej 1a
Czas: 27.11–17.12

Program wydarzeń poniżej.

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

Ponieważ w Warszawie – stolicy oraz mieście o szczególnej i niezwykle ciekawej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości architektonicznej – brak instytucji, która systematyzowałaby ogromne pole wiedzy i praktyki architektonicznej, zamierzamy w ramach projektu Synchronizacja oraz wystawy Centrum Niezrównoważenia powołać ją do życia.

Tymczasowa siedziba Instytutu Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) – w skrócie IZO(gu) – będzie się znajdowała w pustostanie przy Placu Trzech Krzyży. Budynek ten, projektu Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego (1948), został wzniesiony jako jeden z pierwszych w powojennej Warszawie po wojnie, wraz z kompleksem Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Dziś znajduje się on pomiędzy siedzibą Ministerstwa Rozwoju a budynkiem mieszkalnym z pocztą na parterze. 

PROGRAM:

10.12 (sobota), godz. 10–13, 13–16
▪ Ćwiczenia ze sztuki w przestrzeni publicznej, organizowane w ramach Na sztukę patrz – programu edukacji kulturalnej dotyczącego sztuki w przestrzeni publicznej (projekt prowadzony przez Fundację Puszka). Prowadzenie: Bogna Świątkowska. Informacje i zapisy: info@puszka.waw.pl

10.12 (sobota), godz. 17
▪ Tu będzie miasto. Białołęka jako Nowa Ziemia Obiecana – prezentacja wyników badań przeprowadzonych przez zespół socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego (Adrianna Drozdowska, Justyna Kościńska, Mikołaj Lewicki, Kamila Momot, Mikołaj Przepiórkowski, Ewa Tomkowska, Kamil Trepka)

Na Białolęce wyraźnie dominuje nowa klasa średnia. Na razie, wiele uwarunkowań sprzyja (auto)segregacji przestrzennej i społecznej. Białołęka staje się synonimem urbanistycznego koszmaru. Tymczasem, to na Białołęce odbywa się codzienna praca nad splataniem tego, co materialnie, gospodarczo i infrastrukturalnie podzielone. Tę pracę wykonują mieszkańcy. Rozmawiają ze sobą o przystankach i liniach tramwajowych, zbyt małej przepustowości rur wodociągowych, kłócą się o to, czy dzieci mogą rysować na chodnikach, jak poradzić sobie z dzikami. Z jednej strony – materialiści, skupieni na „konkretach”, z drugiej – nowi mieszkańcy, którzy działają wbrew logice podziałów i segregacji, indywidualizacji i rywalizacji. Jaka jest przyszłość tej dzielnicy? Czy rozpadnie się na posegregowane twierdze, czy też jej mieszkańcy jako pierwsi w Warszawie, stworzą kulturę polityczną, która zachowuje autonomię wobec „centrum” – zarówno lewobrzeżnej Warszawy, patrzącej na Białołękę jako na koszmar, jak i wobec ogólnopolskiej logiki dwóch, dominujących partii?

13.12 (wtorek), godz. 18
▪ Społeczne archiwum Warszawy – prezentacja kolekcji archiwum, przedsięwzięcia Stowarzyszenia Masław i Tu było, tu stało, mającego na celu zebranie archiwalnych fotografii warszawskich budynków, pochodzących ze zbiorów mieszkańców. O archiwum opowie Patrycja Jastrzębska, historyk sztuki, animatorka kultury, twórczyni Tu było, tu stało.
▪ Wykład Grzegorza Miki o architekturze Placu Trzech Krzyży i budynku Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (obecnej siedziby Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Energii)

14.12 (środa), godz. 18
▪ Przestrzenie publiczne Warszawy – niewykorzystana szansa. Wykład architekta krajobrazu Mirosława Sztuki o roli zieleni w mieście + dyskusja panelowa.

15.12 (czwartek), godz. 19
▪ Premiera książki Helibo Seyoman – zbioru fikcyjnych opowieści o historycznych więziach Berlina i Warszawy, autorstwa pisarzy, artystów wizualnych i grafików z obu miast / Wydarzenie na Facebooku

16.12 (piątek), godz. 16–17
▪ Oprowadzanie po budynku Ministerstwa Rozwoju. Spacer poprowadzi Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, autor strony "Warszawski Modernizm 1905 - 1939", współtwórca czasopisma studentów WAPW, „Arcytektura”. Poza czynną pracą projektową, zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. Obowiązują zapisy! Zgłoszenia (imię nazwisko oraz numer dokumentu ze zdjęciem) prosimy przesyłać na adres matylda@beczmiana.pl. Wydarzenie na Facebooku: http://bit.ly/2h9KoLk

16.12 (piątek), godz. 13-16
▪ Ćwiczenia ze sztuki w przestrzeni publicznej, cz. 2

16.12 (piątek), godz. 18.30
▪ Dyskusja podsumowująca działalność IZO(gu)

 

Minione wydarzenia:

27.11 (niedziela), godz. 16:
▪ W stronę konserwacji eksperymentalnej – wykład Aleksandry Kędziorek, inaugurujący działalność IZO(gu), o konserwacji przestrzeni i zapachu w architekturze, etyce kurzu i pamięci materiałów.
▪ Klaser materii architektonicznej Warszawy – prezentacja kolekcji ze zbiorów grupy projektowej Centrala, w tym „wspólnego wokabularza” powojennego modernizmu, siły symbolicznej gruzu oraz detalu “warszawskiej łatki”.

29.11 (wtorek), godz. 18.30:
▪ Wydobyć Warszawiankę – prezentacja dotycząca możliwej przyszłości terenów kompleksu sportowego Warszawianka przedstawi zespół, który zdobył 1. miejsce w międzynarodowym konkursie ogłoszonym w tym roku przez ogłoszony przez platformę Ctrl+Space - Architectural Competitions. Więcej informacji: http://bit.ly/wydobyc-warszawianke

4.12 (niedziela), godz. 16
▪ Archiwum budynku – wykład Aleksandry Kędziorek o magazynowaniu wiedzy na temat materialności architektury modernistycznej, odtwarzaniu zapomnianych technik i rękodzielniczej “prefabrykacji” na przykładzie Bauhausu
▪ Jak badać dziedzictwo modernizmu? – wykład Kuby Snopka, autora książki "Bielajewo. Zabytek przyszłości" i kuratora projektu "Architektura VII dnia" 

6.12 (wtorek), godz. 11–14:30
▪ Radykalna inkluzja. Demokratyzacja demokracji – władza i zarządzanie przyszłością – seminarium z udziałem Edwina Bendyka, kuratora programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, oraz prof. Jerzego Hausnera.
Więcej informacji: http://bit.ly/2gwFep5

 

 

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl

Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) jest częścią tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja, której tematem głównym jest architektura niezrównoważona. Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Specjalne podziękowania za pomoc w podłączaniu prądu dla innogy Polska.

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.