Bęc Zmiana

HELIBO SEYOMANOpis książki

Helibo Seyoman to publikacja, na którą składa się zbiór prac stworzonych za pomocą środków artystycznych wybranych przez zaproszonych pisarzy, artystów wizualnych i grafików z Berlina i Warszawy. 

Punktem wyjścia dla Helibo Seyoman są słowa zmyślonego języka, którym David Bowie posługuje się w utworze Warszawa napisanym we współpracy z Brianem Eno. Utwór ten ukazał się w styczniu 1977 roku na płycie Low, pierwszej z serii tzw. Trylogii berlińskiej. Uważany jest za muzyczne odzwierciedlenie ponurego klimatu miasta, które Bowie ujrzał podczas swojego (rzekomego) spaceru z Dworca Gdańskiego – gdzie zatrzymał się pociąg, którym artysta podróżował z Władywostoku do Paryża – na plac Wilsona (wtedy Komuny Paryskiej). Bowie przejeżdżał pociągiem przez Warszawę dwukrotnie w latach 70., w Berlinie Zachodnim przez kilka lat mieszkał i tworzył.

Każdy z zaproszonych do publikacji twórców miał wykorzystać tytułową frazę, aby przekazać wymyśloną przez siebie opowieść o relacji Berlina i Warszawy. Zabronione było jednak odwoływanie się do postaci Davida Bowiego i jego utworu. Książka, wychodząc od tego faktu, skupia się na miastach i ich charakterze, relacjach, klimacie. 

Artyści i autorzy

Sandra Bartoli, Agnieszka Brzeżańska, Jerzy Goliszewski, Ulrich Gutmair, Tymek Jezierski, Christin Kaiser, Hari Kunzru, Krzysztof Pyda, Agata Pyzik, Gregor Różański, Ariane Spanier, Olga Szczechowska, Andreas Töpfer, Aleksandra Waliszewska, Gregor Weichbrodt, Jakub Żulczyk

Kuratorzy: Martin Conrads, Franziska Morlok, Bogna Świątkowska

Zamów on-line

Publikacja jest bezpłatna. Można ją zamówić, opłaciwszy koszty przesyłki, na stronie www.sklep.beczmiana.pl


fot. Justyna Chmielewska

Informacje wydawnicze

Helibo Seyoman, publikacja zbiorowa
Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2016
ISBN: 978-83-62418-72-5
Liczba stron: 160, oprawa miękka

Redaktor prowadzący: Ela Petruk
Tłumaczenia: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Małgorzata Nowicka, Christopher Smith
Redakcja językowa i korekta: Justyna Chmielewska, Christopher Smith
Projekt graficzny: Franziska Morlok
Partnerzy: designtransfer – przestrzeń działań związanych z architekturą, sztuką i mediami działająca przy Universitat der Kunst w Berlinie, oraz Polnisches Institut Berlin

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.