Bęc Zmiana

BIAŁOŁĘKA – NOWA ZIEMIA OBIECANA / WARSZAWA, 10.12

Tu będzie miasto. Białołęka jako Nowa Ziemia Obiecana – prezentacja wyników badań przeprowadzonych przez zespół socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego (Adrianna Drozdowska, Justyna Kościńska, Mikołaj Lewicki, Kamila Momot, Mikołaj Przepiórkowski, Ewa Tomkowska, Kamil Trepka)

Czas: 10.12 (sobota), godz. 17
Miejsce: 
Warszawa, Instytut Zarządzania Otoczeniem, ul. Żurawia 1a

Na Białolęce wyraźnie dominuje nowa klasa średnia. Na razie, wiele uwarunkowań sprzyja (auto)segregacji przestrzennej i społecznej. Białołęka staje się synonimem urbanistycznego koszmaru.

Tymczasem, to na Białołęce odbywa się codzienna praca nad splataniem tego, co materialnie, gospodarczo i infrastrukturalnie podzielone. Tę pracę wykonują mieszkańcy. Rozmawiają ze sobą o przystankach i liniach tramwajowych, zbyt małej przepustowości rur wodociągowych, kłócą się o to, czy dzieci mogą rysować na chodnikach, jak poradzić sobie z dzikami. Z jednej strony – materialiści, skupieni na „konkretach”, z drugiej – nowi mieszkańcy, którzy działają wbrew logice podziałów i segregacji, indywidualizacji i rywalizacji.

Jaka jest przyszłość tej dzielnicy? Czy rozpadnie się na posegregowane twierdze, czy też jej mieszkańcy jako pierwsi w Warszawie, stworzą kulturę polityczną, która zachowuje autonomię wobec „centrum” – zarówno lewobrzeżnej Warszawy, patrzącej na Białołękę jako na koszmar, jak i wobec ogólnopolskiej logiki dwóch, dominujących partii?

+++

Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) jest częścią tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja, której tematem głównym jest architektura niezrównoważona // www.synchronicity.pl. 

Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Czytaj więcej o projekcie "SYNCHRONIZACJA"

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.