SYNCHRONIZACJA 2016: OPROWADZANIE PO TARGOWISKU BAKALARSKA

  Targowisko Bakalarska, fot. Maciej Landsberg
Targowisko Bakalarska, fot. Maciej Landsberg

Czas: 3.12 (sobota), godz. 12
Miejsce:
Warszawa, Targowisko Bakalarska, ul. Bakalarska 11 (zbiórka pod bramą główną)

W ramach tegorocznej odsłony cyklu Synchronizacja pod hasłem "Architektura niezrównoważona" zapraszamy na oprowadzanie architektki Aleksandy Wasilkowskiej, Bożenny Kolby (Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości) oraz Ngoc Hoan Pham po warszawskim Targowisku Bakalarska.


Targowiska to przyszłość Warszawy. To jedyne miejsca, w których przynależność polityczna, rasowa, społeczna, płciowa nie ma znaczenia. Tu rządzą inne prawa, a naród łączy się w jednej wspólnej sprawie: tanie zakupy. Relacje na targowiskach są na wskroś demokratyczne i nowoczesne. Przestrzeń wielokulturowej społeczności samo-organizuje się wokół podstawowej jednostki, którą jest zadowolony klient.

Targowisko Bakalarska powstało jako odprysk zlikwidowanego w 2010 roku Stadionu X-lecia. Sposób handlowania i asortyment wygląda tu podobnie, architektura jest nieco bardziej zagęszczona. Targowisko cieszy się podobną renomą co „niechciane dziedzictwo transformacji” w postaci szczęk z Placu Defilad i Stadionu. Mimo to jest największym i najbardziej popularnym targowiskiem w Warszawie. Pracuje tu ponad 500 kupców, a na zakupy niezmiennie od lat przyjeżdżają tłumy mieszkańców.

Wciąż toczy się spór o przyszłość Targowiska Bakalarska. Czy na pewno przystaje do wizerunku stolicy? Czy jest siedliskiem patologii, czy też zdrowej konkurencji i miejscem godnej pracy? Czy na pewno jest tu bezpiecznie? Przekonaj się sam. 

Przyjdź 3 grudnia na oprowadzanie po Targowisku Bakalarska. Zbiórka pod bramą główną od strony ul. Bakalarskiej 11 o godzinie 12:00. 

UWAGA: obowiązują zapisy! Zgłoszenia prosimy kierować mailem na adres matylda@beczmiana.pl, w tytule wpisując "Targowisko Bakalarska: oprowadzanie". Liczba miejsc jest ograniczona.

Koncepcja: Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Współpraca autorska: Karolina Kotlicka
Zdjęcia: Maciej Landsberg

Aleksandra Wasilkowska (ur. 1978) - architektka, urbanistka, scenografka. Autorka wielu wystaw o architekturze, publikacji oraz książek, od kilku lat prowadzi autorski cykl Architektura Cienia poświęcony badaniom zjawisk takich jak handel uliczny, bazary, szalety i inne obiekty architektoniczne, które funkcjonują na marginesie uwagi. 

Projekt „Targowisko Bakalarska” jest częścią tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja, której tematem głównym jest architektura niezrównoważona | www.synchronicity.pl. Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej o projekcie "SYNCHRONIZACJA"

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.