MAKING PLACES. WYKŁAD SHENG-YUAN HUANGA / WARSZAWA, 23.06

Wraz z Oddziałem Warszawskim SARP oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszamy na wykład Sheng-Yuan Huanga, założyciela pracowni Fieldoffice Architects. 

Czas: 23.06 (piątek), godz. 18
Miejsce: Oddział Warszawski SARP,  ul. Foksal 2

UWAGA: wykład w języku mandaryńskim (tłumaczenie na jęz. angielski)Wykład towarzyszy wystawie, którą od 22.06 będzie można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycja, której kuratorami są znakomity fiński architekt Juhani Pallasmaa oraz Chun-Hsiung Wan, po raz pierwszy prezentowana była w 2016 r. w Muzeum Alvara Aalto w Helsinkach. Prezentuje niezwykle interesującą twórczość Sheng-Yuan Huanga i założonej przez niego pracowni Fieldoffice Architects. Liczne projekty i interwencje urbanistyczne przez nią realizowane są bardzo różnorodne – od budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych po parki, rewitalizację istniejących ulic, cmentarz, kładki dla pieszych, ścieżki rowerowe. 

Sheng-Yuan Huang opisuje dorobek pracowni porównując go do wiązek przewodzących w organizmach roślin. Łączą się one w system, którego podstawową funkcją jest dostarczanie roślinie wody, soli mineralnych i substancji odżywczych, ale także podtrzymywanie jej struktury. Oparty na tej idei „plan wiązek przewodzących” tworzonych przez Fieldoffice Architects w Yilan nie ma z góry określonej formy. Polega na stopniowym budowaniu infrastruktury miasta i jednocześnie proponuje strategię jego zrównoważonego rozwoju. „Jeśli porównamy Yilan do liścia rośliny, to co zrobiliśmy nie jest niczym innym jak właśnie stworzeniem wiązek przewodzących umożliwiających tętniący życiem rozwój miasta”.

Fieldoffice Architects to przykład pracowni mocno zakorzenionej w lokalności. Zdaniem tworzących ją architektów projekt architektoniczny wychodzi daleko poza konstrukcję budynku i nie kończy się wraz z jego wzniesieniem, podlegając ciągłym zmianom przez cały czas funkcjonowania obiektu.


Sylwetka 

Sheng-Yuan Huang urodził się w 1963 r. i dorastał w Tajpej. Studiował architekturę na Uniwersytecie Tunghai na Tajwanie, a następnie na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów pracował w pracowni Erica Owena Mossa i wykładał na uniwersytecie stanowym Karoliny Północnej. Po powrocie na Tajwan w 1993 osiadł w Yilan – mieście położonym na północnym skraju rolniczej okolicy, oddzielonej od Tajpej i uprzemysłowionego regionu w zachodniej części wyspy wysokimi górami. Wszystkie, poza jednym wyjątkiem, projekty pracowni zrealizowane w ciągu ponad dwudziestu lat powstały w Yilan i jego najbliższych okolicach. 

Wystawę przygotowaną przez Alliance for Architectural Modernity z Tajwanu oglądać można w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 27.08.2017, www.ma.wroc.pl


Partnerzy medialni: NOTES.NA.6.TYGODNIMagazyn Miasta
Podziękowania za nagłośnienie: barStudio

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.