PODRÓŻE NA WSCHÓD I NA POŁUDNIE

<<< Janek Simon: Mission Auropol, kadr z filmu gdzie?

W Polsce czyli - chciałoby się zapytać mając w pamięci słynne "nigdzie" autora Ubu króla. Pytanie o miejsce Polski na globalnej mapie nasuwa się samo, kiedy dokonamy pobieżnego tylko przeglądu podróżniczych przedsięwzięć Janka Simona. Psycholog i socjolog z wykształcenia, zajmuje się sztuką od ponad dekady wykorzystując jej język do analizy współczesności i poszerzania granic osobistej niezależności.
Wystawa Podróże na Wschód i na Południe pokaże „egzotyczne” przedsięwzięcia artysty-podróżnika, który od kilku lat zajmuje się zgłębianiem paradoksów związanych z przemierzaniem geograficznych dystansów i ujawnianych przez nie ekonomicznych i kulturowych przesunięć. Egzotyka w ujęciu Simona to rozciągliwa fantazja, w której projekt lokalnej, polskiej kondycji przegląda się w lustrze rzeczywistości ukształtowanej przez globalne procesy i sieci powiązań. Filtry dla tego obrazu tworzą odległość, niedostępność, brak wiedzy, kulturowe klisze i formaty – jak pisze na swoim blogu Simon "szok i prowokacja też wymagają jakiegoś kulturowego kapitału, jakiejś bazy, która musi być obecna, aby sztuka mogła funkcjonować w taki sposób". Wyczulony szczególnie na badanie pozostałości kulturowego kolonializmu w swoich wariackich przedsięwzięciach (organizacja Roku Polskiego na Madagaskarze, czy realizacja nigeryjskiego remake’u Popiołu i Diamentu) Simon sprawdza, co w naszej kulturze posiada potencjał uniwersalizmu, zrozumiałego dla ludzi funkcjonujących w innym geograficznym kontekście. Jak uzyskana w ten sposób świadomość może pomóc zrozumieć nam świat i naszą własną w nim pozycję.

Czas: 7.03-6.04
Miejsce: Wrocław, Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32
www.bwa.wroc.art.pl

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.