WOKÓŁ BAUHAUSU


<<< Rafał Bujnowski:
Hazardzista, 2009

Celem wystawy Wokół Bauhausu, obejmującej prace artystyczne oraz przedmioty użytkowe, jest przybliżenie idei szkoły utworzonej przez Waltera Gropiusa i działającej w Niemczech w latach 1919–1933. Bauhaus był jedną z najbardziej radykalnych uczelni artystycznych, kształcącą głównie projektantów i architektów. Bauhaus to również nazwa wypracowanego na uczelni stylu, traktowanego jako odmiana międzywojennego modernizmu. Najważniejsze założenia programowe szkoły, przedstawione w ramach wystawy, zakładały zniesienie podziałów między artystą, architektem, rzemieślnikiem a przemysłem oraz integrację różnych dziedzin sztuki w ramach nowej funkcjonalnej architektury.
Trzonem ekspozycji są prace pięciorga artystów: Alicji Bielawskiej, Moniki Zawadzki, Rafała Bujnowskiego, Pawła Susida oraz Tomasza Ciecierskiego, zrealizowane w różnych technikach, m.in. kolażu, fotografii, obiektu, wizualizacji ściennego muralu, tkaniny i ceramiki. Stworzone w ostatnich kilku latach dzieła nie powstały „wobec” Bauhausu i nie zostały zamówione u artystów specjalnie na okoliczność wystawy. Odnaleźć w nich jednak można liczne relacje z ideami Bauhausu, tropy formalne i koncepcyjne twórczo korespondujące z założeniami legendarnej szkoły.
Na wystawie oprócz prac współczesnych artystów pokazane są m.in. obiekty z epoki, takie jak meble rurowe, ceramika oraz lampy. Scenograficzne aranżacje w salach Galerii Arsenał przywołują słynną kuchnię frankfurcką z 1927 roku autorstwa Margarete Schütte-Lihotzky, kino według projektu Herberta Bayera z lat 1924–25 oraz surowy pokój studencki.

Czas: do 21.08
Miejsce: Białystok, Galeria Miejska Arsenał, ul. Mickiewicza 2
www.galeria-arsenal.pl

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.