NOWI ANTROPOLODZY / TORUŃ, DO 8.03


<<< Piotr Macha: Żyrandol, akryl na płótnie, 120 x 125 cm


Projekt Antropologia geometrii koncentruje się na badaniu zależności pomiędzy intuicją twórczą a dążącym do jej ukierunkowania i okiełznania intelektem. Geometria to dziedzina matematyki, która zajmuje się pomiarem odległości, krzywizn, pól powierzchni i innych wymiarów świata fizycznego. Antropologia z kolei zajmuje się badaniem człowieka, jego miejsca w kulturze, społeczeństwie i strukturach władzy. Pojęcie geometrii symbolizuje tutaj wszechobecny system, który w racjonalny sposób organizuje naszą rzeczywistość na poziomie ekonomicznym, społecznym i kulturowym. Jego „geometryczność” polega na projektowaniu układów odniesień, którym musimy się ustawicznie podporządkowywać. Kontestując system, należy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy od niego uzależnieni, że podtrzymuje on naszą egzystencję. Żyjemy w świecie niezwykle skomplikowanych relacji, które tworzą piramidalne sieci nieprzejrzystych, dynamicznych geometrycznych powiązań. W swoich artystyczno-badawczych projektach uczestnicy wystawy – studenci Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – poszukują nie tylko krytycznego języka opisu rzeczywistości, zrozumienia zmian kulturowych i społecznych, ale także odnalezienia indywidualnych sposobów ekspresji. Artyści jako „nowi antropolodzy” odnajdują podczas swoich poszukiwań „nowe plemiona” i opisują ich kulturowe uwarunkowania. W geometrycznym układzie porządkującym i dyscyplinującym życie społeczne odnajdują luki, w których jest miejsce dla zachowań nieracjonalnych, nadających tytułowej geometrii wymiar antropologiczny.
Artyści bioracy udział w wystawie to m.in. Aleksandra Ola Kubiak, Karolina Kubik, Daniel Koniusz, Piotr Macha, Zofia Nierodzińska, Franciszek Orłowski, Aleka Polis, Jan Szewczyk, Mateusz Sadowski. 

Czas: 6.02 – 8.03
Miejsce: Toruń, CSW Znaki czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
www.csw.toru.pl

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.